Spolek SOMACH

Informace o nás

Společnost občanů Machnína, o. s.  byl oficiální název občanského sdružení zaregistrovaného u ministerstva vnitra české republiky 2. ledna 1992. Stanovy z té doby ve formátu PDF jsou zde. Původním cílem sdružení bylo zkvalitnění života v Machníně ve všech oblastech které se nás přímo týkají. Po celou dobu až do roku 2008 byl hlavním protagonistou pan Karel Schreiber. V okruhu lidí, kteří se na činnosti sdružení podíleli, se prostřídala řada machnínských občanů. I dnes je sdružení otevřeno těm, kteří se chtějí na jeho činnosti podílet.

V souvislosti s povinností přechodu na spolek jsou nové stanovy zde. S tím souvisí i nový název od roku 2017 - Spolek SOMACH.

Složení výboru:

Předseda: Ing. Milan Porš

Místopředseda: Ing. Martin Hlavsa

Členové výboru: Jiří Boháč, Vojtěch Zikmund, Eva Bubeníková

 

Jsme Vaši sousedé, máme zde trvalé bydliště, své rodiny, máme svou práci, své každodenní povinnosti a jak už to v dnešní uspěchané době chodí, také málo času. Nejsme politici, od nás mohou vzejít návrhy, ale konečné resumé má magistrát města Liberce. Proto od nás nečekejte žádné převratné změny,  nezařídíme Vám obratem ruky plyn, kanalizaci. Přesto jako OS něco ovlivnit můžeme a chceme. Budeme vděčni za každý projev podpory z řad obyvatel Machnína.

Co se v minulosti povedlo

Můžeme se zde chválit, můžeme také přiznat, že se toho mohlo povést více. Ve chvíli, kdy je dluh Liberce takový, jaký je, si nemůžeme dělat iluze o tom, že nám zde zainvestují nějakou větší akci.

Pro jednoho je podstatné, že mu před domem svítí nové pouliční osvětlení, pro jiného je životně důležité, že povedla třeba změna jízdních řádů MHD. Jiný bude vzpomínat jen na Advent v Machníně či Jaro v Machníně. Každý to cítí jinak. Já osobně po včerejší členské schůzi, kdy jsme mezi sebe přijali 8 nových členů, což je nárůst o 50%, si nejvíce cením toho, že stoupá zájem o to, udělat něco pro Machnín, pro životní prostředí, pro nás a naše děti. Věřím, že tato cesta někam vede a že se nám společně podaří si život v Machníně bez ohledu na úředníky a instituce ještě více vylepšit.

Pokud vás zajímají podrobnosti o naší činnosti v uplynulých dvou letech, podívejte se níže na zprávy o naší činnosti.Bylo toho jistě více, než je ve zprávách o činnosti, ale hlavní bude, co se nám ještě povede. A ať to bude cokoli, bez Vaší podpory to nepůjde! M. Porš

 

Současnost....

Činnost OS od předminulé členské schůze je popsána ve zprávě o činnosti do 6.10.2011 zde. V současné době patří mezi naše hlavní aktivity boj proti průmyslové zóně, kterou nad Machnínem tvůrci nového územního plánu a vedení města chtějí vybudovat. Co víc - žádné logistiské areáíly, ale chtějí nám sem sestěhovat ekologicky závadné provozy jako je Perena z Krásné Studánky (ptal se někdo majitele, zda po tom touží?), Kovošrot a drtička stavebního odpadu (Eurovia?). Prostě chtějí nám tu zřídit "smeťák". To nesmíme dovolit! Navázali jsme spolupráci se Spolkem přátel Ostašova, spojíme se s ostatními osadními výbory a sdruženími, které mají stejný cíl, jako máme my. Nedovolit schválení takové podoby NÚP, která jde proti lidem. Doubí a Vesec jsou nám zářným příkladem, jak to nemá vypadat. 

Činnost sdružení od minulé členské schůze je shrnuta zde.

Přehled činnosti spolku do členské schůze v roce 2013 je zde, 2014 zde a 2015 zde.

K 24. 1. 2017 byl název spolku změněn na Spolek SOMACH.

 

Podrobné informace o všech aktivitách jsou průběžně zveřejňovány na našich stránkách.

 

Vyhledávání

Kontakt

Spolek SOMACH Jitřní 238
Liberec 33 - Machnín
46001
IČ: 88397807
Bankovní spojení: 107-2438120217/0100 KB Liberec
- transparentní účet
+420 777 787 021 - M. Porš
+420 602 182 787 - M. Hlavsa

 

Na náš transparentní účet se můžete podívat zde.