Spolek SOMACH

Dolní Bousov - Červenský rybník, Valečov, světničky, Píčuv statek,Klamorna, Drábské sv., Krásná vyhlídka, Mužský, Obětní kámen, Branžež - 21.5.2020

24.05.2020 17:23

Pracovní cestu do Dolního Bousova jsem využil k dalšímu výletu. Karel je trpělivý, chvíli na mě počkal. Okruh kolem Červenského rybníka jsme vzali v protisměru, ale jaké je číslo na info tabuli nás netrápilo. Horší bylo, že jsme si peníze nechali v autě. Lihovar Bousov a podniková prodejna bez peněz nic moc. Ani jsme nevzali za kliku. ☹ Pro rodiny s dětmi na pohled velice příjemný minigolfový areál lákal. Okruh kolem rybníka s krásnými průhledy na vodní hladinu byl super. Lepší mohl být snad jen v případě, že by hejno labutí nebylo na druhém břehu.

Pak jsme se přemístili na parkoviště pod hrad Valečov. Parta turistů důchodců se stejně jako my domnívala, že je hrad zavřený. Opak byl pravdou. Tak příště. Valečovské světničky by asi zasluhovaly více času. Pak přesun krásnou krajinou na bývalý Píčův statek. Nástup směrem na Drábské a pohled zpět z vyhlídky. Klamorna za námi! Tak zpět. Stálo to za to. Jen upozornění – kromě krásných vyhlídek jsou tu „světničky“, musíte ale sestoupit průrvou, nejsou prakticky shora vidět.

Drábské opět zavřené, ale schody k nim s „kabelem“ místo zábradlí dost dobrý. A opět průhledy, které jsme minule neviděl. Krásná vyhlídka tentokrát s otevřenou předzahrádkou. Pohled do jídelního lístku trochu překvapil. Průměrná cena druhého jídla 259,- Kč. Ale kulajda výborná. Když jsem viděl v kuchyni 4 kuchaře, trochu jsme ty ceny pochopil.

Další zastávka – vrch Mužský. Nikdy jsem tam nebyl. Opět krásné výhledy, úplně jiná květena, než kdekoliv po trase. Motýli, jaké už v přírodě nevidíte. Jen se nechtěli fotit.

Opět malovaný kamínek. Tak jsem si to našel a poučit se můžete zde. Číslo je PSČ „malíře“.  

Cestou dolů jsme objevili v lomu poměrně velkou jeskyni. Asi se tam chodit nemá, ale doporučuji. Pak osada Mužský. Karel byl z infocentra v Bousově vybaven materiály, tak jsme hledali ty největší špeky, nejvzácnější chalupy. Je jich tam dost a stojí za zhlédnutí. A ten nespočet kvetoucích kaštanů na návsi, super.

Kudy dál? Zamířili jsme po modré k Obětnímu kameni na úbočí Smrkovce. Více se můžete dozvědět zde. Po cyklostezce jsme došli do Branžeže, kde jsme se trochu občerstvili. Pak cesta opět hradu Valečov. Cesta přes rozcestí U obrázku.

Stopař si dal na Krásné vyhlídce pauzu, tak je popis trasy z map rozdělený.

Fotky se stejným popisem, jako je tady, jsou na rajceti zde.

M. Porš

 

Vyhledávání

Kontakt

Spolek SOMACH Jitřní 238
Liberec 33 - Machnín
46001
IČ: 88397807
Bankovní spojení: 107-2438120217/0100 KB Liberec
- transparentní účet
+420 777 787 021 - M. Porš
+420 602 182 787 - M. Hlavsa

 

Na náš transparentní účet se můžete podívat zde.